Právě si prohlížíte Šumický Gulášfest 2018 – pohledem Besedníků
Gulášfest 2018

Šumický Gulášfest 2018 – pohledem Besedníků

Sobota 12. května, by jinak byla sobotou, jako každou jinou. Ale my, Šumičané, jsme si ji udělali vyjímečnou. Pojali jsme ji jako takový svátek hovězího. Abych to upřesnil, tedy svátkem guláše z hovězího masa. I když původně se tohoto našeho malého svátku měla účastnit i zelenina v podobě nějakého guláše pro vegetariány, nakonec se stala pouze ingrediencí svého masového kolegy.

Nikdo z celkově 26 soutěžních týmů se k této variantě neodhodlal, což je třeba z mého pohledu škoda. Docela jsem se těšil, že se budu moci trošku inspirovat. Ne, že by bez vegetariánské speciality jinak nebylo nic k inspiraci, to rozhodně ne. Soutěžící ze Šumic, Újezdce, Luhačovic, Hradčovic, Záhorovic a Komně vařili, a bylo vidět, že svou specialitu připravují s veškerou péčí a chutí vykouzlit to nejlepší, co umí.
Jejich nadšení pro věc bylo možno pozorovat již od brzských ranních hodin, kdy už kolem osmé hodiny přicházeli do prostorů hasičského hřiště, kde se celá akce konala a začali připravovat své nástroje. Počasí nám přálo a tak jak bylo plánováno, Sigi rozdal všem připravené balíčky s hovězím a v 10 hodin se soutěž v kulinářských dovednostech v rámci šumického Gulášfestu, rozběhla na plné obrátky. Někteří si vaření navíc zpestřili i hraním na harmoniku a všem šla práce od ruky. Sluníčko svítilo, v kotlících to bublalo, radost pohledět. Ani organizátoři nezaháleli a i oni připravili pro příchozí nějaký ten guláš. A aby vše nebylo jen o hovězím, navařili rukama Renka M. a Romana H., dokonce i zvěřinovou variantu. Ta, vzhledem k tomu, jak se po ní zaprášilo, byla zřejmě vítaným zpestřením.
Kolem jedné hodiny již byli téměř všichni se svou prací hotovi, a celý prostor se otevřel veřejnosti, která tak mohla okusit, co které družstvo připravilo za specialitu. Bylo stále krásně, a tak se nás v areálu sešlo poměrně dost. K pohodě hudbou i slovem přispíval také Zdeněk Zlámalík a všichni se dle libosti bavili. Pro nejmenší tu byl skákací hrad a malý kolotoč a ti, kterým se z pátku netřepaly ruce, si mohli něco vystřelit ve střelnici. Něco málo po druhé hodině soutěžící odevzdali svá díla k posouzení desetičlenné porotě. Ta v rámci dvou kol určila celkové pořadí. Své ocenění si tak přišli vyzvednout, na 3. místě Komňané, na 2 .místě Čechofíci a vítězem 3.ročníku Gulášfestu v Šumicích se stal tým Jabuci. Tímto ještě jednou vítězům blahopřejeme. Všechny zúčastněné týmy obdržely památeční vařečku, aby si mohli tento perfektní závod celý rok připomínat a nezapomněli se včas přihlásit na další ročník. Při předávání cen také vystoupila paní starostka obce Komňa, která zde pohovořila o osudu rodiny Malcových, kterou jsem se finančním výtěžkem z celé akce rozhodli podpořit. Finanční hotovost, která byla na akci získána a činila úžasných 22 067 Kč, poputuje na koupi invalidního vozíku pro člena zmíněné rodiny. Tímto Vám všem za Vaši účast a veškeré příspěvky děkujeme.
Již několikrát zmíněné počasí, jako by čekalo, až budou výsledky vyhlášeny. Za nedlouho poté se totiž zvedl vítr, a téměř hodinový déšť skoro všechny z areálu doslova vyhnal. I přes tuto okolnost, jsme spolu se skalními příznivci věřili, že déšť rozhodně neznamená konec celé akce. A naše důvěra přinesla ovoce, a to v podobě opětovného vykouknutí sluníčka a příchodu nových hostů. Tyto od půl osmé do desáté hodiny rozproudila skupina 12:Piet a poté až do půl druhé hodiny ranní Zdeněk se svou diskotékou. A když už jsme vše pojedli a vypili, rozešli jsme se kolem půl 4. za tónů kytary hezky k domovu. Tím jsme pro rok 2018 uzavřeli 3. ročník Gulášfestu v Šumicích.

Díky všem, kteří jste přišli, a těšíme se na Vás na další akci pořádané v naší krásné obci s názvem Šumice.

Napsat komentář