Právě si prohlížíte Slet čarodějnic 2017

Slet čarodějnic 2017

Na noc z 30. dubna na 1. květen se však dá pohlížet i trochu jinak. Nejde v ní ani tak o magii, čarodějky a démony, ale o lásku a oslavu života. Zejména díky dnešním poznatkům o starých kulturách se dozvídáme leccos o dávných obřadech pohanů, tedy národů, jako byli Keltové, Slované, Germáni a další, čili naši předkové, kteří zde žili před více než tisíci lety. Tradice oslav této noci vychází z pradávných zvyků a rituálů, jimiž žehnali půdě, aby dobře rodila, a stromům, aby dávaly zdravé plody. Magické praktiky, jimiž Keltové vítali světlou část roku (tmavá začínala na Dušičky), později církev připsala temné moci ďábla, uskutečňované prostřednictvím čarodějnic. Některé zvyky jsou u dubnových čarodějnických ohňů stále k vidění. Keltský svátek Beltine, připadající na noc 30. dubna a následující 1. květen, se vedle jiného hlasí k tradici dnu lásky s nezbytným polibkem pod rozkvetlým stromem. A na tuto tradici lásky a mládí jsme se rozhodli navázat.

Po obrovském úspěchu a velké účasti, se kterou jsme se loni setkali, jsme se i letos rozhodli pořádat druhý ročník Sletu malých čarodějnic. Počasí sice minulý týden moc nepřálo, byla zima a hodně pršelo, ale jako mávnutím kouzelného proutku se na víkend absolutně změnilo. V neděli odpoledne jsme tak na Hasičském hřišti za svitu sluníčka mohli uvítat desítky spokojených dětí v nejrůznějších čarodějných maskách. Děti soutěžily v osmi disciplínách, jako např. skákání v pytli nebo letu na koštěti, dospělí se pro změnu radovali z našeho otevřeného bufetu.

Při svitu hřejivých odpoledních paprsků slunce naše nejvyšší čarodějka zapálila hranici, na které byla umístěna slaměná čarodějnice v životní velikosti. Tímto činem oheň symbolicky zničil vše staré a ošklivé, pozůstatek temné části roku, aby toto uvolnilo místo pro stvoření nové, mladé, svěží a krásné, jak prastaré rituály ukládají. Po důkladném prohoření posloužil magický oheň k opečení špekáčků, které všechny soutěžící děti dostaly zdarma. Zde bychom za spolek Besedníci chtěli velmi poděkovat firmě VOMA s.r.o., která nám tyto špekáčky poskytla jako sponzorský dar, a to samé poděkování patří i firmě Linea Nivnice a.s. za džusíky, které jsme rovněž dětem rozdávali jako odměnu za soutěže. Když jsme u těch díků, ještě jeden velký dík patří dobrovolným hasičům Šumice, kteří zde dohlíželi na bezpečný průběh pálení. Jelikož „Skalka“ začínala jen pár metrů od hranice s čarodějnicí, tak kdyby se něco nepovedlo, zřejmě bychom měli největší „kouzelnou“ vatru, široko daleko.

Ale pojďme zpět k akci. Ani letos nechyběla soutěž Miss Čarodějnice, kterou vyhrála slečna Michalka. Budiž jí její černá kočka, kterou si může najít při měsíčku za úplňku, nadosmrti věrná.

Opékání špekáčků se nám protáhlo až do večerních hodin, kdy DJ Zdenek Zlámalík přesedlal z dětských hitů na písničky, které by se daly řadit do formy diskotékových, a tím jsme zahájili letošní venkovní sezonu. I přes docela chladné večerní počasí se nám diskotéka protáhla až do pozdních nočních hodin, kdy se většina účastníků ohřívala u čarodějného ohně.

Všem účastníkům Pálení čarodějnic děkujeme za účast a přejeme jim plodný rok 2017, ať už se v plodnosti jedná o cokoliv pozitivního, jak se na svátek Beltine patří.

Naše kouzla zřejmě zafungovala, jelikož již 13. května vás všechny zveme na 2. ročník Šumického Gulášfestu, který se bude konat na Hasičském hřišti od dvou hodin odpoledne. Letošní Gulášfest je pořádán jako poděkování dárcům krve, a jelikož guláš z hovězího je plný železa, které je ke tvorbě krve bezpodmínečně nutné, tak se přijďte zásobit tímto stopovým prvkem a ochutnat výtvory soutěžících kuchařů.

Besedníci Šumice

Napsat komentář