Právě si prohlížíte Nábor do registru dárců kostní dřeně v Šumicích

Nábor do registru dárců kostní dřeně v Šumicích

Můžeme pomoci lidem, kteří díky těžké nemoci nemají naději na život? 

Každý čtvrtý pacient s nemocemi, jako je leukémie apod., nenajde vhodného dárce kostní dřeně (a to mluvíme jen o vyspělých státech). Ta je v mnoha případech jedinou možnost, jak nemocnému zachránit život.

V České republice je v současné době pouze 73 408 potencionálních dárců, v celosvětovém registru, kterého je český součástí, je to 30 357 533 osob (data k 31. 7. 2017). Zdá se to jako vysoké číslo, ale kolik je na světě lidí? Poslední odhady říkají 7,5 miliardy. Jen nás v ČR je přes deset milionů, a shoda dárce a příjemce musí splňovat tolik kritérií, že je obrovské množství osob, kterým se pomoci nedostane.

A přitom je tak jednoduché podat pomocnou ruku, která může doslova zachránit život! Stačí vyplnit dotazník, nechat si odebrat cca 2 ml krve (mnohem méně, než když se říznete do prstu při krájení cibule) a odejít s vědomím, že jsem těmito 5 minutami svého času možná někomu pomohl změnit život k lepšímu.

Besedníci se rozhodli společně s uherskohradišťskou nemocnicí a FN transplantačního centra Olomouc zajistit nábor dárců kostní dřeně (i nemocný Jakub, pro kterého jde výtěžek z běhu, složitě hledal svého dárce – viz akce Šumický běh pro život).

Podmínky pro vstup do registru

  • věk 18 – 35 let
  • váha nad 50 Kg
  • dobrý zdravotní stav – rýmečka není problém 🙂
  • ochota v případě shody přijmout určité nepohodlí při zákroku (v mnoha případech se krvetvorné buňky neberou z kosti, ale stačí pouhý odběr krve, ze které se separují)

NEVÁHEJTE! Dojděte v sobotu 23. 9. 2017 mezi 8:30 až 10:30 do ZŠ Šumice dát pár kapek Vaší krve. Bude na Vás čekat zdravotnický personál transfuzního centra Uherskohradišťské nemocnice, pod vedením Mudr. Orlovské, která Vám zodpoví veškeré dotazy ohledně dárcovství kostní dřeně.

Čestným hostem náboru dárců a závodu Šumická bota bude paní Wasserbauerová, která osobně sehnala do registru přes 10 000 dárců.  Velmi se angažovala mimo jiné i v oblasti hledání vhodného dárce pro Jakuba Lekeše, přičemž s rodinou Lekešových se dodnes stýká.

DEJME TĚMTO LIDEM ŠANCI ŽÍT

Informace použité v tomto článku a další informace ohledně dárcovství kostní dřeně naleznete na stránce http://www.kostnidren.cz/registr/

 

Besedníci Šumice, Transfuzní oddělení UH nemocnice a Fakultní nemocnice Olomouc

Napsat komentář