Právě si prohlížíte Možný konec Koštů? Právě teď na  programu Ministerstva Zdravotnictví

Možný konec Koštů? Právě teď na programu Ministerstva Zdravotnictví

Epidemie Koronaviru (COVID-19) plní stránky našich předních médií, ale ministr zdravotnictví, Adam Vojtěch (Hnutí ANO) má jiné zájmy. Zakázat reklamu, která by zobrazovala jakékoliv živé bytosti v souvislosti se slivovicí nebo vínem.

Více si přečtěte ve článku Iva Valenty.

Bez nadsázky šok způsobil nejnovější plán ministerstva zdravotnictví, které se pustilo do boje proti alkoholu. Ministerští úředníci proto v těchto dnech dokončují zákon, který už teď vyvolal velkou vlnu nevole. Podle představ ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by již do budoucna nesměli vinaři osobně propagovat své víno. Navíc by reálně hrozilo, že by se tradiční košty vína či slivovice dostaly do ilegality.

„Už dlouho jsem neviděl takovou snůšku nesmyslů,“ diví se slovácký senátor Ivo Valenta, kterému pracovní návrh zákona přistál na stole. A dodává: „Ministr zdravotnictví se chová jako inkvizitor. Pod zdánlivě bohulibým záměrem se ale přitom chystá na likvidaci části moravské kultury.“

Podle návrhu zákona by musely ze všech reklam na alkohol zmizet všechny živé bytosti. To mimo jiné znamená, že by si vinaři nemohli propagovat své víno. „Ale ministr jde ještě dál,“ pokračuje senátor Valenta. „Chce zakázat také bezplatné nabízení vzorků alkoholických nápojů široké veřejnosti za účelem jejich propagace. Jinými slovy vzkazuje k nám na Moravu, že chce zrušit všechny tradiční košty vína a slivovice. Se svými kolegy jsme proto spustili petici, ke které se může připojit každý, kdo se chce společně s námi postavit proti této regulační chobotnici české vlády. A já jako senátor využiji všech svých možností, abych takový nesmyslný zákon zarazil hned ve výskoku,“ prohlásil Ivo Valenta. (petici můžete podpořit na www.1url.cz/@vino-pivo-slivovice, , pozn. autora)

Ministerstvo zdravotnictví na otázky DOBRÉHO DNE neodpovědělo, nereagovalo ani na dvě e-mailové urgence.

Z nového zákona mají vážné obavy také samotní vinaři a pořadatelé koštů. „Jestli zákon projde, v což se mi nechce věřit, tak nastane velký problém,“ je přesvědčen Roman Mikulčík, pořadatel koštů vína v Popovicích. A podobně jako senátor Valenta hovoří o útoku na kulturní tradice. Mikulčík nevidí jediný racionální důvod k tomu, aby region přišel o vyhledávané akce. „Košty vína na Slovácko jednoznačně patří. Každý vinař tady přece prezentuje svoji práci. Košty navíc nepochybně patří k místní kultuře. Určitě nejsem sám, kdo by si bez nich nedokázal představit život na vesnici. Stejně tak si nedokážu představit kontroly ze strany státu,“ poznamenal Mikulčík.Za nesmysl považuje zákon také Ivan Hulcký, jenž organizuje oblíbené staroměstské košty. „Slovácko vždy platilo za region s dobrosrdečnými lidmi. A nikdo, tedy ani stát, by nikomu neměl bránit v tom, jestli někomu nabídne zdarma svůj vzorek vína nebo ho jím pohostí. Takto postaveným zákonem se posunujeme tam, kde rozhodně nechceme být,“ říká pořadatel s poznámkou, že by dokázal souhlasit snad pouze s tím, aby na plakátech propagujících košty a jiné akce spojené s nabízením vína nebyla lidská postava. „V našem případě je na plakátu sklenice vína,“ usmál se Ivan Hulcký.Zákon může zkomplikovat život také výrobcům vína. Ministerstvo totiž ve svém návrhu mimo jiné uvádí, že reklama na alkoholické nápoje musí obsahovat zřetelné a viditelné varování tohoto znění: „Konzumace alkoholu může poškodit vaše zdraví!“, a to v rozsahu nejméně 20 procent reklamního sdělení. „Víno už tak nejde na odbyt a my v reklamě budeme psát o škodlivosti alkoholu? Jsem vážně rozezlen!“ říká Zdeněk Habrovanský, šlechtitel a výrobce vína z Polešovic. „Mělo by se konečně začít rozlišovat mezi vínem a destiláty. Zatímco víno je inteligentní alkohol, destiláty jsou barbarské alkoholy vyrobené z lihu. V tom je nebetyčný rozdíl, o kterém asi předkladatelé zákona neví,“ zlobí se Habrovanský.

Napsat komentář