Právě si prohlížíte Běh pro život 2021 aneb komu letos pomůžeme?

Běh pro život 2021 aneb komu letos pomůžeme?

Už v sobotu 18. září vybíháme pro život již popáté. A letos to bude dost specifické v tom smyslu, že výtěžek z běhu bude rozdělen pro tři nemocné mladé lidi ze Šumic.

Uplynulé čtyři ročníky byly velmi úspěšné. A za to jsme vám všem moc vděčni. Cílem běhu je podpořit rodiny, které postihla nezávidění hodná událost. Nemoc dětí je snad to nejhorší, co se rodičům může stát. Díky vám jsme těmto rodinám pomohli a vždy se podařilo vybrat ohromné množství peněz, které pomohly při léčbě, rekonvalescenci a následné péči.

Kuba Lekeš, který zlou nemoc překonal a který se v letošním roce plánuje osobně zúčastnit běhu na 3 km nám řekl, že léčba byla velmi nákladná a podpůrné léčebné přípravky, které zdravotní pojišťovny neproplácí, dosahují částek v řádech desítek tisíc korun měsíčně.

Před dvěma lety jsme například věnovali výtěžek také rodině trojčat z Kunovic, která se narodila předčasně již v 5. měsíci. Na doporučení lékařů rodina použila finanční prostředky na speciální rehabilitační pobyt na Slovensku, který jim moc pomohl. Bohužel, nemoci se nevyhýbají ani naší obci. Rozhodli jsme se proto letošní výtěžek z běhu nabídnout rodinám třech mladých lidí ze Šumic. A ty naši nabídku přijaly. Všichni tři bojují se zákeřnou nemocí a byli z nabídky velmi potěšeni. Výtěžek tedy zůstane v Šumicích a pomůže rodinám, které všichni známe.

Anna H., 24 let

Čtvrtým rokem studuji v Anglii mezinárodní vztahy a diplomacii na univerzitě v Durhamu. Od únoru tohoto roku jsem začala mít zdravotní potíže, které se postupně zhoršovaly, a které mě nakonec donutily jít na pohotovost. Tam mi byl nalezen nádor v hrudníku a po dvou týdnech v nemocnici mi doktoři řekli, že mám rakovinu lymfatického systému – non-Hodgkinův lymfom. Jelikož se mi rychle zhoršoval stav, musela jsem začít léčbu chemoterapií ještě v Anglii, a po příletu jsem s ní pak pokračovala v Česku. Kvůli velmi obtížným vedlejším účinkům léčby jsem nakonec musela přerušit studium. Teď se nacházím ve fázi, kdy čekám na výsledky, které mají ukázat jestli léčba fungovala. Chtěla bych Vám moc poděkovat za nabídnutou pomoc.

Adam H., 17 let

Adam je v druhém ročníku střední školy SPŠOA v Uherském Brodě. Jeho velkým koníčkem je fotbal, který taky hraje za dorost TJ Šumice. Od listopadu 2020 začaly bolesti levého kolene. Byl léčen asi 5 měsíců na úraz, kdy se bolest jen zvyšovala. Po několika vyšetřeních byl odeslán do dětské FN Brno. Prodělal 2x biopsii a nespočet vyšetření, kdy mu byl diagnostikován non- Hodgkinův lymfom v levém koleni. Od května byla v Brně zahájena léčba chemoterapií, kde byl hospitalizován. Každodenní péče od rodičů je nezbytně nutná. Děkujeme za podporu.

David B., 24 let

V lednu 2021 mi byl zjištěn tzv. non-Hodgkinův lymfom nacházející se převážně nad pravou plící. V onemocnění lymfatických uzlin tohoto typu je nejčastější, postihující převážně lidi ve věku 20-30 let.

První příznaky jsem začal pociťovat koncem listopadu 2020. Tou dobou jsem ještě bydlel s kamarádem v Praze. Nejdříve to byl jen zvláštní tlak v hlavě, který dnem a nocí nepřestával. Následně se k tomu přidal otok krku a obličeje, kterého si začínalo všímat i blízké okolí. Byl jsem tedy celkově třikrát na vyšetření ve dvou pražských nemocnicích, kde si ale nikdo nevěděl rady, dokonce ani rentgen nic neodhalil. Po Vánocích jsem začal mít potíže s dýcháním, kašel a horečky. S domněnkou, že se jedná o virózu či chřipku jsem se na nějaký čas uchýlil zpět do Šumic k rodině, kde jsem to zkrátka plánoval vyležet. Jelikož se ale můj stav nelepšil, pro jistotu

jsem zajel do uherskohradišťské nemocnice, kde mi v rámci hodin byl, kromě plic plných vody, zjištěn onen tumor.

Pak následoval téměř okamžitý převoz na JIP do brněnské Fakultní nemocnice, kde jsem podstoupil sérii zákroků a vyšetření, které potvrdily výše zmiňovaný lymfom – bohužel už v pokročilém stádiu. Započal jsem tedy klasickou konvenční léčbu cytostatiky. V plánu bylo celkově šest chemoterapií. Už po druhé se však ukázalo, že je nádor příliš agresivní a léčba nezabírá tak, jak by si doktoři představovali. Pomohla jen částečně, nádor se sice někde zmenšil, jinde však postoupil.

A tak to šlo i s dalším typem léčby – imunoterapií. Ve zkratce – ani tyto velmi drahé léky, které pojišťovna nepokrývá automaticky a musí se o ně žádat, bohužel neměly kdovíjaký efekt. Zbývala tedy jediná možnost.

Genová terapie CAR-T, nejmodernější způsob léčení rakoviny, který u nás ročně podstoupí jen pár desítek lidí. Pacientovi se odeberou bílé krvinky, které se zamrazí a pošlou do soukromé společnosti v Evropě nebo USA, kde do těchto buněk vloží genetickou informaci a tím je „naučí“ bojovat s nádorem. Pak už se jen vrátí, rozmrazí a kapačkou vrátí do pacientova těla. Krvinky mohou v těle vydržet i několik let. Celá tahle terapie vyjde (pojišťovnu) přibližně na 11 milionů korun. Díky mimořádné schopnosti doktorů v Brně jsem tohle mohl podstoupit už půl roku po zjištění diagnózy – normálně se čeká okolo tří let.

Od toho momentu teď uplynulo přibližně šest týdnů a už teď nepotřebuji žádné léky a opiáty proti bolesti. Rozhodně nemám ještě vyhráno, ale řekl bych, že je to na dobré cestě.

Velmi děkuji za podporu a pomoc.

Jak pomoci

Budeme Vám moc vděčni, pokud nám pomůžete a přispějete jakoukoliv částkou či jiným sponzorským darem také letos. Více informací najdete na webu www.besednici.cz. Číslo účtu pro případné dary je: 2101275117/2010, variabilní symbol: 210918.

Besedníci jsou oficiálně zapsaný spolek. K darům nad 1 000 Kč vystavíme darovací smlouvu odečitatelnou z daní.

Co vás na běhu čeká?

Připravujeme tři základní a tři speciální závodní tratě – 3 km, 10 km a 20 km, vozíčkářské kolečko, běh o plyšáka pro nejmenší a letos nově také trať 3 km Nordic Walking neboli chůze s holemi.

Přihlášky lze podávat do 12. září v odkazu zde nebo do 13. září v Dolní hospodě a baru Jadranka. Cena startovného je 250 Kč. Při online registraci si bude možné vyzvednout startovní číslo s čipem již v pátek 17. září od 19:30 do 21:30 v Dolní hospodě, nebo v sobotu 18. září od 11:00 do 13:00 taktéž v Dolní hospodě. V pátek a v sobotu se bude možné přihlásit také osobně za cenu 350 Kč. Chtěli bychom poprosit především běžce a účastníky ze Šumic, aby se přihlásili nebo si vyzvedli svá startovní čísla s čipem již v pátek. Pomůžete nám tím minimalizovat fronty a čekání na čísla v sobotu před závodem. Moc děkujeme.

Dobrovolníci při organizaci běhu

Závěrem bychom chtěli vyzvat všechny dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s organizací závodu, ať se přihlásí u kohokoliv z Besedníků nebo se nám ozvou přes Facebook či web. Šumická bota je velká událost, kterou zvládneme uspořádat jen díky vám a vaší pomoci.

Děkujeme a věříme, že se už na běh těšíte stejně jako my. Uvidíme se na startu!

Za tým Besedníci z.s.

Pavel Horalík, předseda spolku

Napsat komentář